Bystre słońce wymusza oczy do ich mrużenia, aby wpadało do nich mniej światła. Bywa to mało wygodne wówczas, gdy potrzebujemy mieć je szeroko otwarte, aby dobrze widzieć, np. jadąc samochodem, rowerem, czy hulajnogą elektryczną i in. Mrużenie oczu sprzyja także powstawaniu zmarszczek mimicznych. Z powyższych powodów potrzebujemy założyć na nos okulary przeciwsłoneczne (których bogata ofertę znajdziesz tutaj: https://iokulary.pl/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-1115.html).
Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?
Zwykle przy wyborze okularów mających chronić nasze oczy przed zbytnio ostrym słońcem, skupiamy się na ich wyglądzie. Przymierzamy przed lustrem i sprawdzamy, czy są twarzowe i czy ładnie w nich wyglądamy. Jest to dobry kierunek, ale nie ostateczny.
Oprócz tego ważne jest, czy okulary przeciwsłoneczne są:
- polaryzacyjne,
- z filtrem UV,
- przyciemniane.
Jakie okulary na słońce dla kierowcy?
W przypadku, gdy będziemy chcieli zakładać okulary do jazdy samochodem lub innym pojazdem, powinniśmy szukać okularów spośród polaryzacyjnych, odbijających światło. Dzięki temu wzrok długo będzie w dobrej kondycji i bez zmęczenia oczu przebędziemy wiele kilometrów.
Zanim kupimy okulary przeciwsłoneczne przyjrzyjmy się naklejce na jednym ze szkieł. Będą na niej istotne informacje. Jeżeli będzie na niej narysowany przekreślony kontur samochodu, ewidentnie jest to sygnał, że kierowca źle przez nie będzie widział drogę i są one tylko do założenia np. na plażę.
Jakie okulary przeciwsłoneczne kupować dzieciom?
Dzieciom warto kupować dobrej jakości okulary przeciw słońcu, ponieważ dzięki temu chronimy ich młody wzrok. Często sprzeciwiamy się kupowaniu dziecku drogich okularów, argumentując to tym, że dziecko łatwo może je zgubić. Zastanówmy się, czy bardziej zależy nam na zdrowym wzroku swojego dziecka, czy pełnym portfelu? Poza tym można w łatwy sposób zapobiec ich zagubieniu.
Jeśli zależy nam na zdrowym wzroku malucha, koniecznie zasponsorujmy mu porządne okulary z odpowiednim filtrem uv i niezbyt przyciemnionymi szkłami. Im szkła są ciemniejsze, tym gorsza w nich widoczność. Gorsza widoczność sprzyja pogarszaniu się wzroku.
Co zrobić, aby zapobiec zgubieniu przez dziecko okularów przeciwsłonecznych?
W obawie, że dziecko może gdzieś okulary zawieruszyć, warto doczepić do nich łańcuszek lub doczepić ładną kolorową wstążeczkę do uchwytów okularów. Łańcuszek lub sznureczek zakłada się na kark, dzięki czemu, gdy dziecko zdejmie okulary, zawisną mu one z przodu korpusu.
Jak poradzić sobie ze zbyt dużymi okularami dla małego dziecka?
Obecnie można dopasować wielkość oprawek w sklepie okulistycznym. Jeśli jednak to się nie uda, warto dowiązać gumkę (tzw. do majtek) do przydużych okularów. Przywiązana gumka do ich uchwytów będzie trzymać się tyłu głowy, przytrzymując założone na nosie okulary. Gumka musi być na tyle luźna, aby nie upijała i nie wciskała okularów mocno w nos dziecka. Powinna też być na tyle krótka, aby okulary nie spadały samoczynnie z oczu dziecka.