Okulary są wbrew pozorom nietypowym elementem garderoby. Wiele osób wykorzystuje je do określonych czynności (np. wyłącznie do czytania bądź pracy przy komputerze) i wtedy skupiają się głównie na odpowiedniej jakości szkła. W innych przypadkach służą one jako część stylizacji (w dużej mierze są to okulary przeciwsłoneczne lub tzw. zerówki) więc w takim przypadku najważniejszy jest ich walor estetyczny i dopasowanie do określonego looku. Często też klienci salonów optycznych mają na uwadze wszystkie te czynniki – by spełniały wszystkie niezbędne funkcje i przede wszystkim pasowały do wyglądu i stylu ubierania danego klienta. Wiele takich osób decyduje się na markowe okulary korekcyjne (m.in. Ray Ban) – gwarantują one dobrą jakość, wygodę oraz duży wybór pozwalający dopasować oprawki i szkła do indywidualnych potrzeb klienta.
O czym warto pamiętać przy wyborze odpowiednich okularów?
Podobnie jak przy zakupie innych części naszej garderoby warto wziąć pod uwagę zarówno estetykę, jak i aspekty zdrowotne i sposoby ich przechowywania.
Warto w pierwszej kolejności zadbać o aspekty zdrowotne – przy wyborze okularów należy dopasować szkła adekwatnie do wady wzroku. To zapewni nam komfort w codziennym użytkowaniu i przede wszystkim nie będzie wpływał negatywnie na nasze oczy. W wielu salonach dostępne są również szkła zerówki.
- Wymiary szkieł – jest to pojęcie szerokie, jednak podobnie jak inne elementy garderoby również szkła wymagają odpowiedniego dopasowania. Każdy z nas ma inną wielkość, kształt oczu czy odległość między nimi. Wiele salonów optycznych (zarówno stacjonarnych jak i internetowych) oferuje możliwość dopasowania odpowiednich wymiarów i potem porównanie do twarzy.
- Wymiary oprawki – równie szerokie pojęcie jak w przypadku szkieł. Warto porównać różne wymiary w taki sposób, by były komfortowe w użytkowaniu. Podobnie jak w przypadku szkieł salony optyczne oferują kompleksową obsługę w odpowiednim dopasowaniu do naszych wymiarów.
- Typ oprawki – firma Ray Ban oferuje trzy typy oprawek – parentki, żyłki lub pełne. Na stronie internetowej jest dostępnych wiele modeli, które można dopasować do kształtu twarzy (można je nawet „przymierzyć” by upewnić się czy będziemy w nich dobrze wyglądać).
W zależności od tego czy są to okulary noszone na stałe czy do konkretnych czynności warto zwrócić uwagę na to, by były one dopasowane do nas i naszego codziennego stylu. Jeżeli na co dzień ubieramy się elegancko (lub takiego stroju wymaga nasza praca) bardziej będą do nas pasowały modele o klasycznym kształcie czy kolorze. Podobnie sprawa wygląda w przypadku stylu codziennego czy sportowego – do takich strojów będzie odpowiedni zdecydowanie inny rodzaj okularów korekcyjnych. Mogą być one podkreślonym elementem codziennego ubioru (ze względu na specyficzny kształt lub kolor) albo takim który nie wyróżnia się na tle całej stylizacji.
Jeżeli okulary będą wykorzystane głównie do sesji zdjęciowej (tematycznej lub prezentacja konkretnej stylizacji) można wtedy postawić na dość ekstrawaganckie modele – takie, które przyciągną uwagę i zostaną zapamiętane.
- Nakładki przeciwsłoneczne – dla wielu osób niezbędne w słoneczne i letnie dni. Dla osób nieposiadających wady wzroku dostępne są szkła, które jedynie zapewniają ochronę przed słońcem, nie mają w sobie elementów korekcyjnych.
- Etui – żeby odpowiednio zadbać o okulary warto przechowywać je w odpowiedni sposób. Wiele firm produkujących markowe okulary korekcyjne oferuje sprzedaż kompletów bądź samych etui.
Część osób posiadających wady wzroku nie decyduje się na zakup okularów. Jeżeli tylko sytuacja zdrowotna im na to pozwala to korzystają z soczewek kontaktowych. Podobnie w drugą stronę – osoby o sokolim wzroku zakładają okulary (zerówki) by uzupełnić swój codzienny ubiór o dodatkowy element. Jednak ze względu na różnorodność w wyborze i indywidualizację, której może dodać ten element garderoby i codziennego ubioru warto poświęcić więcej czasu na dokonanie odpowiedniego wyboru.